noc w bibliotece 2022 05 28 4044 | GALERIA | Po dwóch latach przerwy Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu powróciła do organizacji cyklicznej nocnej imprezy dla dzieci- „Noc w bibliotece”. Odbyła się ona z 27 na 28 maja 2022 roku. Jej współorganizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu.

W tegorocznej nocy wzięło udział 28 dzieci, które jako bilet wstępu na imprezę przynosiły karmę dla zwierząt, która to została przekazana grupie opiekującej się bezdomnymi zwierzętami Adopcje Zamość.

Tematem przewodnim tegorocznej nocy były starożytne cywilizacje: egipska, chińska, celtycka, grecka, oraz cywilizacje Ameryki Południowej: Aztekowie, Majowie i Inkowie. Zaczęła się ona od 19:30 od podzielenia dzieci na 5 grup, które rywalizowały miedzy sobą. Najpierw były to dyscypliny sportowe rozegrane na świeżym powietrzu. Po sportowej rozgrzewce została dzieciom przedstawiona prezentacja i wykład dotyczący tematu tegorocznej nocy. Następnie jej uczestnicy w grupach odpowiadali na przygotowane pytania dotyczące starożytnych cywilizacji. Grupa, która otrzymała największą ilość punktów otrzymała upominki rzeczowe. Około północy rozpoczęła się misja po budynku Urzędu Gminy, na zewnątrz i w budynku GOK. Chętne dzieci w małych grupach udawały się po ciemku z latarkami po pytania, które posłużyły do rozwiązania nazwy miejsca w którym znajduje się ukryty skarb. Aby uzyskać te pytania trzeba było zmierzyć się ze strachem, bowiem pytania grupa otrzymywała po wykonaniu zadań zadawanych przez osoby przebrane za: mumię, czarownicę, wojownika zjawę. W postacie te wcielili się starsi uczniowie: Malwina, Milena, Ola, Patrycja, Mela i Michał. Miejscem gdzie znajdował się skarb okazał się stadion sportowy i tam właśnie wszyscy uczestnicy się udali. Na miejscu czekali już na nich przebrani koledzy i koleżanki. Około 2:30 wszyscy powrócili do biblioteki, jeszcze wspólne zdjęcie i można było udać się spać. Dla tych co jeszcze nie chcieli spać wyświetlany był film. Impreza miała swoje zakończenie o godzinie 8:00 rano.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny