| GALERIA | Już tradycyjnie biblioteka szkolna w Wierzbie i Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu zorganizowały konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej w Wierzbie na kartę świąteczną- symbol Świąt Wielkanocnych. Jego rozstrzygnięcie odbyło się w piątek 31 kwietnia 2023 roku. Ogółem wpłynęło 80 prac .
Celem konkursu jest propagowanie tradycji związanych z tematyką Świąt Wielkanocnych, aktywizacja dzieci i młodzieży do twórczego myślenia, oraz inwencja twórcza.
Jego przedmiotem było wykonanie pracy plastycznej w formie kartki świątecznej z wykorzystaniem symboli związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, w dowolnej technice plastycznej. Dostarczone prace były ocieniane w czterech kategoriach wiekowych.
W pierwszej kategorii wiekowej (3-4 latki i klasy 0) Komisja przyznała:
I miejsca:Krzysztof Piwowarek - 0B, Joanna Antoszek - OP3, Leon Pieczykolan - OP3, Bartek Derkacz - 0B,Zofia Winiarczyk - 0B, Barbara Winiarczyk - 0B,
Nadia Podolak- 0A, Lena Grosman- 0A, Kinga Duda- 0A,Anna Pokrywka - 0 SP.Udrycze
I Nikodem Kaczmarczyk 0 SP.Udrycze
II miejsca otrzymali: Filip Czarnecki - OP3, Izabela Mazurek - 0B, Karol Antoszek- OP2 i
Jagoda Smyk- OP1
III miejsca: Weronika Hałas- OP3, Mikołaj Zaprawa - OP3, Mikołaj Derkacz - OP1,
Michał Jóźwiak- OP2, Franciszek Węgorowski- 0A, Zosia Pastuszak - 0A i
Zuzanna Antoszek 0B.
Wyróżnione otrzymali: Szymon Pałka - OP3, Grzegorz Tchórz - OP3 Laura Podgórska- OP1
Amelia Piwowarek OP2, Szymon Pieczykolan - 0A, Maja Pieczykolan - 0A,Natalia Mróz- 0A
Gabriela Lichota- 0A, Emilia Zaprawa - 0A, Dawid Kwitek- 0B i Anthony Sahajko - 0B.
W drugiej kategorii wiekowej (klasy I-III) przyznano następujące miejsca:
I miejsca: Krystian Smyk- IA, Martyna Teterycz- kl IIIA, Phillip Sahajko - kl III B,
Emilia Drozdalska- III A, Antoni Gabryel - II B, Mateusz Oryszczak- I B, Natan Dybiec- IA
II miejsca: Klaudia Czugała- II B, Igor Pastuszak- III A, Bartosz Czarnecki- IIA, Gabriela Baj- I B, Piotr Jóźwiak – IA i Dominika Szubtarska - IA
III miejsca: Szymon Biały- III B, Łucja Mróz - II A, Lena Piróg - II B, Miłosz Witkowski- kl.II SP. Udrycze, Lena Zaleska- III A.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Dominik Kukułowicz- I A, Hanna Pałka -I A,
Igor Podgórski – I B, Oliwia Lubaś- I B, Nikola Kołdziejczyk -I B, Zuzanna Dyrkacz- II A,
Marta Mazurek - II A, Szymon Mociak -II, Oskar Lewandowski- kl.IIA, Nikola Piwowarek- kl.II A, Maja Kanarek- II B, Filip Kukułowicz- kl III B, Agata Tchórz- III B, Laura Sidor -kl.III A, Amelia Waszak- III A, Wiktoria Pokrywka- kl. I SP.Udryczei Oskar Sałamacha- kl.II SP.Udrycze.
W trzeciej kategorii wiekowej (klasy IV-VI) Komisja przyznała:
I miejsca: Klaudia Kusa- kl.V B, Krystian Kusy -V B i Lena Derkacz -kl. V A
II miejsca: Jan Tchórz- kl. IVA, Paulina Teterycz- kl. VIA, Kinga Pokrywka- IVB i
Alan Przytuła - kl.VIA
III miejsca: Jagoda Złotnik- kl VA, Oliwia Sałamacha - kl.VIA i Maja Kołodziejczyk kl VA
W czwartej kategorii wiekowej (klasy VII-VIII) przyznano I miejsce dla Mileny Denkiewicz z - kl. VII.
Prace pokonkursowe można obejrzeć na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Zamościu i Szkole Podstawowej w Wierzbie.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny
| GALERIA | We wtorek 28 marca 2023 roku na scenie sali widowiskowej GOK Stary Zamość gościł Teatr Kurtyna z Krakowa. Zaprezentował się on w trzech przedstawieniach: „Tajemniczy skrzat”, „Niewinna gra” i „Rodzinny dramat”. Przedstawienia były realizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok.
Najmłodsi widzowie z klas 0, I i II obejrzeli bajkę pt. „Tajemniczy skrzat” , jej bohaterka Lenka wbrew woli zapracowanych rodziców przemyca do swojego pokoju gamepeda i na nim gra. Robi to stosunkowo za długo i wtedy pojawia się Skrzat Franek, prosząc ją o przysługę. W ślad za nim pojawił się także nieproszony gość. Bajka ta zwraca uwagę na problemy współczesnych, przbodźcowanych dzieci, których często jedyną rozrywka jest oglądanie filmików na telefonie lub granie na konsolach. Dzieci cierpiących na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i brak przebywania na świeżym powietrzu.
Uczniowie klas III, IV i V obejrzeli przedstawienie pt. „Niewinna gra”. Tutaj dziewczynka Klaudia uzależnia się od gier i od oglądania streamerów, czyli młodych ludzi reklamujących nowe gry, oraz tłumaczących i udostępniających swoje postępy w grach. Jest tym tak pochłonięta, że zaniedbuje szkołę i swoje obowiązki domowe. Czy bohaterka zrozumie niebezpieczeństwo na jakie jest narażone jest jej zdrowie ?. Odpowiedź na to pytanie uzyskali młodzi widzowie po obejrzeniu tego spektaklu.
Spektakl „Rodzinny dramat” dedykowany był uczniom z klas VI, VII i VIII. Tutaj poruszony był temat uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Uzależnienie to doprowadziło do tragicznego wydarzenia. Widzowie mogli zobaczyć jakim zagrożeniem są te uzależnienia dla zdrowia i życia człowieka, oraz ich wpływu na prawidłowe funkcjonowanie rodziny.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny
| GALERIA | Jest to projekt realizowany w klasach I-V Szkoły Podstawowej w Wierzbie. Zakłada on podniesienie świadomości w zakresie zdrowego żywienia, poznanie zasad zdrowego żywienia, oraz wyrabianie nawyków zdrowego odżywiania.
Jego celem jest także motywacja i integracja środowisk lokalnych i spotkań pokoleniowych.
21 marca 2023 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Zamościu odbyło się jego podsumowanie. Oprócz dzieci wzięły w nim udział panie z kół gospodyń wiejskich: Starego Zamościa, Wierzby, „Swojaki” z Tarzymiech, Chomęcisk Dużych, sołectwo Ruskie Piaski, orza stowarzyszeń: „Ludzie z Pasją” z Wisłowca, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Activum i Starozamojskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych.
Projekt był realizowany poprzez działania zawarte w pięciu kręgach tematycznych: „Rymujemy, zapisujemy i recytujemy”. W ramach tego działania każda klasa losowała dla siebie jakiś owoc lub warzywo na którego temat miała zaprojektować i wykonać plakat, oraz wymyśleć rymowankę lub wierszyk. Każda klasa w tym dniu ubrała kolory odpowiadające wylosowanym owocom i warzywom. Klasa I a to były jagódki przebrane na granatowo- zielono, I b – były to fioletowe śliwki, II a to białe pietruszki, II b zielone ogórki, III a różowe winogrona, III b to żółte cytryny. Na pomarańczowo wystąpiła klasa IV a jako marchewki. Niebiesko zaprezentowała się klasa IV b jako aronie. W czerwonym kolorze wystąpiła klasa
V a jako pomidory i na brązowo zaprezentowała się klasa V b jako orzechy .
Drugie działanie to „Hodowla nowalijek”, tutaj dzieci miały za zadanie wyhodować szczypiorki, które następnie były wykorzystane do wykonywanych potraw.
„Zdrowo i kolorowo” i „Odkrywamy talenty kulinarne” tutaj dzieci wspólnie z paniami z kół i stowarzyszeń przygotowywały ze zdrowych produktów potrawy. Były robione między innymi: pasty z twarożku, z jajek, z awokado, sałatki owocowe i koreczki owocowe, sałatka z marchwi i pora, naleśniki z powidłami i owocami, gofry z owocami, ciasteczka owsiane, deserki z płatków, musu owocowego i owoców.
Ostatnim działaniem projektu było „Poznajemy nowe smaki”, czyli wszyscy mogli spróbować i posmakować przygotowanych potraw.
Produkty zasponsorowali: OSM w Krasnymstawie, Firma „Delta” w Końskowoli i Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny
| GALERIA | W sobotę 18 marca 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu odbyły się warsztaty rękodzielnicze, które poprowadziła pani Józefina Tatara.
Tym razem jego uczestniczki wykonywały metodą makramy, czyli sztuką wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów, czy też szydełka łapacze snów. Metodą ta można wyplatać wiele rzeczy jak np. kwietniki, makaty ścienne, biżuterię i wile innych. Do tej techniki używać możemy różnych nici, mogą być lniane, konopne, jedwabne, sizal i inne. Technika makramy polega na zaplataniu, wiązaniu, nawijaniu i skręcania sznurków za pomocą różnych splotów.
Łapacz snów wykonywany był na kole metalowym o średnicy 50 cm. Najpierw koło to owijamy sznurkiem kolorem bazowym. Kolejnym etapem było wypełnienie okręgu sznurkową plecionką, a następnie wiązanie luźno zwisających sznurków przyozdobionych koralikami i piórkami.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny
| GALERIA | Kontynuując wieloletnią tradycję Związek OSP RP w Zamościu wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu zorganizował w tym roku już po raz 45 edycję Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”
Jego celem jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postepowania na wypadek pożaru, oraz umiejętnością praktycznego posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą. A także organizacją ochrony przeciwpożarowej , oraz historią i tradycją ruchu strażackiego.
15 marca 2023 roku do konkursu przystąpiło 14 dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie, kiedy to odbyła się edycja gminna. Jego uczestnicy, podzieleni na dwie grupy wiekowe mieli do rozwiązania test składający się z 20 pytań. Do konkursu przygotowała je pani Anna Chabros.
W pierwszej kategorii wiekowej (klasy I-IV) I miejsce zajęła Hanna Molas (10 pkt.), II miejsce zajął Igor Banachewicz (8 pkt), III miejsce Karolina Bielesz (7 pkt)
W drugiej kategorii wiekowej (klasy V-VIII) I miejsce (po dogrywce) zajęła Julia Pupiec (12/8 pkt), II miejsce zajął Mateusz Rusztyn (12/2 pkt) i III miejsce Michał Antoszek (11 pkt.)
Zwycięzcy z pierwszych miejsc będą reprezentować gminę Stary Zamość na szczeblu powiatowym konkursu.
Wszyscy uczestnicy konkursu z rąk Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego i Prezesa Zarządu Gminnego OSP RP w Starym Zamościu Wacława Mroza otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny