Gmina Stary Zamość


Strona gminy oraz pozostałe podstrony używają plików cookies, które pozostają na Twoim urządzeniu  Rozumiem, więcej informacji

Wydarzenia

Wydarzenia

Sierpniowy rajd rowerowy

Drukuj

rajd rowerowy 2017 08 17 3608 | GALERIA | W drugim w tym roku rajdzie rowerowym po okolicy organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu w sobotę 5 sierpnia 2017 roku wzięło udział ok. 20 osób.

Uczestnicy rajdu pomimo upalnej pogody pokonali ok. 30 kilometrowa trasę bez większego wysiłku. Start jak zwykle nastąpił sprzed budynku GOK Stary Zamość. Następnie trasa wiodła przez Wierzbę. Las Pańska Dolina do Huszczki Dużej, gdzie był dłuższy postój. Dalej rowerzyści jechali przez Huszczkę Małą, Kalinówkę, Majdan Sitaniecki i z powrotem przez Wierzbę do Starego Zamościa, gdzie lodami uczczono finisz.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

 

Konkurs fotograficzny (wrzesień 2017) „Pocztówka z Ziemi Zamojskiej”

Drukuj

logo lgszzStowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Zamojska” zaprasza do wzięcia  udziału w konkursie fotograficznym „Pocztówka z Ziemi Zamojskiej”. Celem konkursu jest ukazanie różnorodności i piękna krajobrazu, folkloru oraz architektury obszaru LGD „Ziemia Zamojska”.

Konkurs przeznaczony jest dla osób do 25 roku życia, zameldowanych na obszarze gmin: Miączyn, Łabunie, Sitno, Komarów Osada, Nielisz, Skierbieszów, Grabowiec, Stary Zamość, Sułów.

Dla zwycięzców konkursu oraz jego uczestników przewidziane są nagrody rzeczowe.

Zgłoszenie udziału w konkursie następuje poprzez złożenie pracy konkursowej na płycie CD lub DVD wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym w Biurze Stowarzyszenia w terminie od 01.09.2017 – 29.09.2017 r.  od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.00. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w terminie 14 dni od upływu terminu składania prac.

Szczegóły konkursu zawarte są w Regulaminie.

Regulamin konkursu fotograficznego „Pocztówka z Ziemi Zamojskiej ” oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w załącznikach.

 

ext_langPobierz formularz zgłoszenia

ext_langPobierz Regulamin

 

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stary Zamość 2017

Drukuj

puchar wojta 2017 07 09 3604 | GALERIA | Tegoroczny letni Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stary Zamość odbył się w niedzielę 16 lipca 2017 roku na stadionie GLKS OMEGA w Wierzbie.

Wystartowało sześć drużyn: Chomęciska Małe, „Krzesło Udrycze”, Nowa Wieś, Krasne, Podstary Zamość i Stary Zamość OMEGA.

Drużyny w losowaniu podzielono na dwie grupy.

Rozgrywki grupowe: Krasne- Podstary Zamość (5:2)

Stary Zamość OMEGA- Chomęciska Małe (5:0)

Nowa Wieś-Podstary Zamość (4:0)

Stary Zamość OMEGA- Krzesło Udrycze (0:0)

Nowa Wieś- Krasne (4:1)

Krzesło Udrycze- Chomęciska Małe (4:0)

W półfinale zagrali: Nowa Wieś- Krzesło Udrycze (1:0)

Krasne-Stary Zamość OMEGA (2:1)

Dodatkowo rozegrano mecz o piąte miejsce pomiędzy Podstarym Zamościem i Chomęciskami Małymi (3:2)

W meczu o trzecie miejsce drużyna Krzesło Udrycze pokonała drużynę Stary Zamość OMEGA 2:1.

Zwycięzcą turnieju została drużyna z Krasnego, która pokonała w finale drużynę z Nowej Wsi 1:0

Najlepszym bramkarzem turnieju został Michał Janda (Krzesło Udrycze), królem strzelców Mateusz Zając (Stary Zamość OMEGA) a najlepszym zawodnikiem Bartosz Nizioł (Krasne).

Wszyscy otrzymali z rąk Wójta Gminy Waldemara Raczyńskiego pamiątkowe dyplomy i piłki a zwycięzcy puchary i statuetki.

Sędzią głównym turnieju był Przemysław Łuczka.

Skład zwycięskiej drużyny: Kacper Bojar, Bartosz Nizioł, Szymon Dyrkacz, Przemysław Nizioł, Kamil Sidor, Jan Seroka, Mateusz Kiszka, Wojciech Kiszka, Dawid Jagiełło, Patryk Kieller i Tomasz Mazurek.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

 

Zawody OSP w Jacni

Drukuj

zawody osp 2017 07 09 3499 | GALERIA | 9 lipca 2017 roku w Jacni gm. Adamów odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gmin powiatu zamojskiego. Wzięło w nich udział 30 jednostek.

Gminę Stary Zamość reprezentowały jednostki: OSP Nowa Wieś, przez dwa lata z rzędu zdobywcy pierwszego miejsca w zawodach międzygminnych, oraz OSP Wierzba laureaci drugiego miejsca.

Podobnie jak w zawodach międzygminnych, jednostki rywalizowały między sobą w dwóch kategoriach: sztafecie pożarniczej 70x50 m z przeszkodami i ćwiczeniu bojowy.

I miejsce zajęła jednostka OSP Majdan Wielki, II miejsce OSP Suchowola, III miejsce OSP Radecznica na IV miejscu uplasowała się jednostka OSP Wierzba.

Uhonorowana została ona dyplomem, pucharem, oraz kompletem ośmiu bluz strażackich z polarem .Obydwie jednostki z rąk Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego otrzymały nagrody pieniężne.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

 

Igrzyska LZS w Krasnobrodzie 25.06.2017

Drukuj

igrzyska krasnobrod 2017 06 25 3316 | GALERIA | W niedziele 25 czerwca 2017 roku w Krasnobrodzie odbyły sie XVIII Powiatowe Igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych Mieszkańców Wsi Święto Sportu Powiatu Zamojskiego.

Naszą gminę reprezentowała młodzież z Gimnazjum w Starym Zamościu pod kierunkiem Pawła Lewandowskiego i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie pod kierunkiem Przemysława Tchórza.

Startowali oni w różnych konkurencjach i zdobyli następujące medale:

- w biegu na 60 m chłopcy- Nicola Di Brita- I miejsce i Sebastian Goch- III miejsce

-w biegu na 60 m dziewczęta: Martyna Łój- II miejsce

- w biegu na 100 m dziewczęta – Wiktoria Ignaciuk- III miejsce

- w biegu na 100 m chłopcy- Łukasz Wiatrzyk - III miejsce

- w skoku w dal dziewcząt- Wiktoria Ignaciuk- II miejsce

- w skoku w dal chłopcy- Jakub Mężyński- III miejsce

- w dwuboju władz samorządowych – II miejsce

W klasyfikacji końcowej z pośród 15 gmin naszego powiatu gmina Stary Zamość zajęła VIII miejsce.

Dyplom i puchar z rąk organizatorów odebrali: Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński i Przewodniczący Rady Wiesław Biały.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

 

100-lecie urodzin Lucyna Molas

Drukuj

100latla Molas L 2017 06 12 3021 | GALERIA | 25 czerwca 2017 roku obchodziła swoje 100- urodziny pani Lucyna Molas z domu Derkacz ze Starego Zamościa. Z tej okazji panią Lucynę odwiedzili przedstawiciele ZUS Zamość i Urzędu Gminy w Starym Zamościu.

Życzenia, kwiaty i kosz upominkowy w imieniu Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego przekazali sekretarz urzędu i kierownik USC. List gratulacyjny dla dostojnej Jubilatki przesłała także pani Premier Beata Szydło.

Pani Lucyna Molas od 5 lat przebywa u swojej córki w Zamościu. Jest w tej chwili mało samodzielna.

Pani Lucyna Molas urodziła się 25 czerwca 1917 roku w Starym Zamościu jako najstarsza z trojga dzieci państwa Karoliny i Władysława Derkaczów. Jej rodzeństwo to: Alfreda (1918) i Eugeniusz (1927).

Ojciec Jubilatki od 9 roku życia grał na skrzypcach we Włościańskiej Orkiestrze Karola Namysłowskiego. W późniejszym czasie także uczył grać innych. Natomiast matka Karolina, która zmarła w 1927 roku pisała wiersze, niestety cala twórczość zaginęła w czasie wysiedlenia Starego Zamościa. Te talenty odziedziczyli zarówno dzieci jak i także wnuki i prawnuki.

Obie siostry Lucyna i Alfreda śpiewały w chórze kościelnym, a pani Lucyna grała także na cymbałach.

W 1936 roku Lucyna wyszła za mąż za Tadeusza Molasa ze Starego Zamościa. Razem prowadzili małe gospodarstwo rolne, dodatkowo pan Tadeusz był krawcem a później sprzedawcą. W 1937 roku przyszedł nas świat syn Ryszard, który obecnie mieszka w Jeleniej Górze, a 1943 roku urodziła się córka Zofia.

W czasie wysiedlenia wsi Stary Zamość w grudniu 1942 roku jak większość mieszkańców wsi państwo Molasowie schronili się w pobliskich Tarzymiechach. W czasie wojny pan Tadeusz należał do oddziału AK pod dowództwem „Podkowy”

Mąż pani Lucyny zmarł w styczniu 1985 roku.

Pani Lucyna Molas ma trzy wnuczki (Maria, Dorota i Elżbieta) 6 prawnuczek (Aleksandra, Dominika, Agnieszka, Kamila, Julita i Karolina) i dwoje praprawnuków (Zuzia i Cyprian).

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

 

Spotkanie przy ognisku - noc świętojańska

Drukuj

noc swietojanska 2017 06 23 3265 | GALERIA | Obchody nocy świętojańskiej były okazją do spotkania Członków I sympatyków Koła Gminnego Emerytów I Rencistów . W spotkaniu wziął także udział Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński. Spotkali się oni w czwartkowe popołudnie 23 czerwca 2017 roku „przy źródełku”.

Były śpiewy przy ognisku i poczęstunek. Oczywiście panie wiły z kolorowych kwiatów wianki, które następnie zgodnie z tradycją poszczane były na wodę.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

 

Zawody sportowo-pożarnicze

Drukuj

zawody pozarnicze 2017 06 18 3223 | GALERIA | Drugi rok z rzędu jednostki OSP Nowa Wieś i Płoskie zwyciężyły w międzygminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych Gmin Stary Zamość i Zamość.

Odbyły się one w niedzielę 18 czerwca 2017 roku na stadionie sportowym w Wierzbie.

Jak co roku jednostki rywalizowały między sobą w dwóch kategoriach: sztafecie pożarniczej 70x50 m z przeszkodami i ćwiczeniu bojowy. Dodatkowo strażacy z OSP gm. Zamość rywalizowali w prezentacji sekcji w zakresie musztry.

Komisji sędziowskiej przewodniczył brygadier Tomasz Burcon.

W zawodach ogółem uczestniczyło 24 drużyn. Z gminy Zamość 12 jednostek męskich i 3 drużyny kobiece, z gminy Stary Zamość 9 jednostek.

Zawody rozpoczęły się od zbiórki jednostek i złożenia meldunku przez Komendanta Gminnego OSP Stanisława Dusznika Prezesowi Zarządu Gminnego OSP Wacławowi Mrozowi.

Natomiast zawody otworzył i wszystkich powitał Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński.

Gośćmi zawodów byli między innymi pułkownik Mieczysław Skiba i Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

Gmina Stary Zamość: I miejsce OSP Nowa Wieś

                                     II miejsce OSP Wierzba

                                     III miejsce OSP Chomęciska Duże

Kolejne miejsca zajęli: Udrycze, Wisłowiec, Krasne, Majdan Sitaniecki, Stary Zamość i Chomęciska Małe.

Gmina Zamość:   I miejsce OSP Płoskie

                             II miejsce OSP Pniówek

                             III miejsce OSP Białowola

Kolejne miejsca zajęli: Zawada, Mokre, Bortatycze, Wysokie, Lipsko, Wólka Wieprzecka, Żdanówek, Sitaniec i Skokówka

Kobiece drużyny: I miejsce OSP Bortatycze

                               II miejsce OSP Płoskie

                               III miejsce Wólka Wieprzecka

W tegorocznych powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które odbędą się 09 lipca 2017 roku w Jacni gm. Adamów gminę Stary Zamość reprezentować będą: OSP Nowa Wieś i OSP Wierzba.

Gminę Zamość natomiast OSP Płoskie i OSP Pniówek.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

 
Strona 1 z 58